Arjantin Kebap @ 100. yıl

 

Aşır Usta’nın Arjantin Kebap Salonu’nu ilk duyduğumda Arjantin usulü kebap nasıl oluyor ki diye düşünmeden edemedim. Meğer Arjantin Kebap ismi Latin Amerika’nın dost ve kardeş ülkesi olan Arjantin’in isminin yaşatılması ve ilişkilerin geliştirilmesi için verilmiş. Arjantin’de acaba bir Allah’ın kulu var mıdır Arjantin Kebap’ı bilen? 

Arjantin Kebap aslında Ankaralılar’ın çoğunun, özellikle de ODTÜ’de okuyan öğrenci kesiminin çok iyi bildikleri popüler bir mekan. Günün her saati oldukça kalabalık bir şekilde hizmet veriyor ve bu da yemeklerin lezzetine ve verilen hizmetin kalitesine yansıyor. İşletmenin bu kalabalıktan şikayetçi olduğunu zannetmiyorum. Hatta abartı olacak belki biraz ama Arjantin Kebap 100. yıl’daki öğrenci ve emekli kesimini doyuran bir aş evi gibi adeta. :D 

Patlıcanlı kebabı ve kuşbaşılı kaşarlı pidesi oldukça lezzetli. Pidesi Karadeniz yöresindeki pideler gibi büyük ve kepekli hamurdan yapılıyor. Başlangıç olarak gelen közlenmiş soğan ve domates hoş birer aperatif oluyor ana yemeğimizle. 

Arjantin Kebap lezzet ve ambiyans olarak vasat bir kebapçıdan öteye gidemiyor belki ama bu çok sevilmesine ve öğrenci milleti arasında popüler olmasına engel değil. Ben burada mevlüt yapıldığını da gördüm, 30-40 kişilik Japon turist kafilesinin yemeğe geldiğini de. O yüzden bu kadar insanın bir bildiği olduğunu düşünüyorum ve en azından sizde de bir fikir oluşması için Arjantin Kebap’a uğramanızı öneriyorum.

http://www.arjantinkebap.com/

  1. geldim-gordum-yedim bunu gönderdi
Short URL for this post: http://tmblr.co/ZZUW9wFBuiV6